All Terrain (AT) Lastik Nedir? Hangi Araçlarda Kullanılır?


Araç lastikleri mevsimsel koşullara, araç türüne ve sahip oldukları özelliklere göre farklı kategorilere ayrılır. Bu kategoriler arasında lastiğin hangi zemin türü için üretildiği de dahil olarak görülüyor. Araç lastiklerinin zemin ile uyumu daha güvenli bir sürüş deneyimi ve araçtan istenilen hız ve yol tutuş veriminin alınması açısından öneme sahiptir. Zemine göre lastik türlerinden biri olan All Terrain(A/T) lastikler, yüksek teknoloji ile üretilmiş yapıları ve 4X4 araçlarla olan uyumu ile dikkat çekiyor.

All Terrain (A/T) Lastik Nedir?

Zemine göre üretilen lastik sınıfı arasında tercih edilen lastiklerin başında gelen A/T lastik, güçlü yapıları ile zorlu arazi koşulları için uygunluk göstermek üzere tasarlanmışlardır. A/T lastik nedir sorusunun cevabı kelimenin içinde bulunuyor. İngilizce ‘’All Terrain’’, yani ’’Her türlü yol’’ için anlamına gelen bu söz öbeği, lastiğin sahip olduğu özelliği açıklıyor.

Arazi araçları, pick up ve 4x4 araçlar için uygun bir kullanım sunan All Terrain lastik, engebeli, çamurlu ve ıslak zeminlere karşı tam bir mukavemet sağlıyor. Çekiş gücünün yüksek olması sayesinde bu lastikler engebeli arazileri kolaylıkla aşarken asfalt yolda da istenilen konforlu sürüşü sağlayabilir.

A/T lastik Hangi Araçlarda Kullanılır?

All Terrain lastikler zorlu zeminlerde tam bir sürüş performansına sahiptir. Ancak bu lastikler her tür araca uygun olan lastikler olarak görülmemektedir. Bu yüzden All Terrain lastik seçiminde mutlaka aracınızın bu gruba uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

A/T lastikleri için uygun araç türleri şöyle sıralanabilir;

  • SUV için A/T lastikler yüksek bir performansa sahiptir. Yüksek çekere sahip olan SUV’lar, özellikle engebeli ve çamurlu arazilerde kullanılacaksa A/T lastik tercihi yapılabilir.
  • 4X4 araçlar eğer zorlu arazi koşullarında kullanılacaksa A/T lastik modellerini düşünebilirsiniz. 4X4 araçlar A/T lastikleri ile tam bir uyuma sahiptir.
  • Hafif ticari araçlar da A/t lastikler için uygundur. Özellikle uzun yol taşımacılığı yapan bu sınıf araçlar için yol tutuşu oldukça önemlidir.
  • Kamyonet sınıfına giren araçlar için A/T lastik idealdir. Yüksek yük çekerine sahip olan kamyonet sınıfı için A/t lastikler güvenli bir yol tutuş imkanı sunabilir. Bu noktada lastiğin yük taşıma kapasitesi ile aracın yük taşıma kapasitesinin uyumuna dikkat edilmelidir.


Lassa Competus A/T 3 lastik deseni, pick-up ve 4x4 araçlar için özel tasarlanmıştır. Desen tasarımı ve geliştirilmiş sırt karışımı sayesinde hem çamurlu ve zorlu arazi şartlarında hem de ıslak zeminli asfalt yol şartlarında keyifli ve güvenli bir sürüş deneyimine sahip olabilirsiniz.

A/T Lastik Hangi Amaçla Kullanılır?

All Terrain lastikler yüksek çeker ve motor gücüne sahip araçların tercih edebileceği bir lastik türüdür. All Terrain lastik kullanmaya başlamadan önce bu lastik türüne niçin ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz daha isabetli bir seçim yapabilmenizi sağlayabilir.  A/T lastiklerinin kullanım amaçları şu şekilde sıralanabilir;

  • A/T lastikler hem çamurlu ve engebeli arazilerde hem de asfalt yolda sürüş yapanlar için ideal bir kullanım sunar.
  • Kar yağışının ve zaman zaman buzlanmanın da olduğu bölgeler için de idealdir.
  • Doğa sporları ile ilgilenenler ve kırsal kesimlerde araç kullananlar için de uygundur.

A/T Lastik Kışın Kullanılır Mı?

A/t lastik özellikleri bakımından kış lastikleri ile büyük benzerliğe sahiptir. Özellikle çamurlu ve yağışlı yolların yanı sıra asfalt olmayan yollar için tasarlanan bu lastik türü, kar yağışının olmadığı dönemlerde de kullanılabilir. Bu noktada A/T lastikler dört mevsim lastikler gibi yılın her mevsiminde kullanılabilir.