Brisa, 2012 Yılının Ocak - Eylül Döneminde Yüzde 9 Büyüdü

Brisa Yüzde 9 Büyüdü

Brisa, Ocak – Eylül 2012 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre toplam satışlarında yüzde 9 artış sağlayarak 1 milyar 24 milyon 148 bin TL tutarında satış geliri elde etti. Brisa’nın net karı ise 53 milyon TL olarak gerçekleşti.

Brisa, Ocak – Eylül 2012 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre toplam satışlarında yüzde 9 artış sağlayarak 1 milyar 24 milyon 148 bin TL tutarında satış geliri elde etti. Brisa'nın net karı ise 53 milyon TL olarak gerçekleşti.

2012'nin ilk 9 aylık finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman; piyasa koşulları ve gündemdeki sektörel regülasyonlar sebebiyle lastik endüstrisinde oldukça yoğun bir dönem yaşandığını, Brisa'nın da sürdürülebilir büyüme hedefine paralel olarak başarılı bir performans sergilediğini dile getirdi.

2012 yılının ilk dokuz ayında küçülen iç pazara rağmen hem satışlarını hem de pazar payını arttırdıklarını belirten Bayman, "2012 yılının ilk 9 ayında bu yıl sektörümüz için öngörülen büyüme gerçekleşmedi. Yenileme pazarının sektöre bir dinamik sağlaması beklenirken, binek araç segmentinde %3, ticari segmentte ise %11'lere varan bir daralma yaşadık. Mevcut konjonktür, yıl başında açıkladığımız büyüme hedeflerimizi revize etmemize neden olsa da, yaşanan daralmalara rağmen ilk 9 ayda sağladığımız %12’lik büyüme doğru bir strateji ile hareket ettiğimizin güçlü bir göstergesi. Brisa olarak temkinli büyümemize devam edeceğiz. Bunu da yeni pazarlara odaklanarak ve markalaşma politikamızı sürdürerek sağlayacağız. Lassa ile son olarak Avustralya pazarına girdik ve bundan sonra da Çin, Güney Amerika ve Güney Afrika gibi farklı coğrafyalarla ihracatımızı %10 artırmayı planlıyoruz. Bu büyüme stratejimiz çerçevesinde bu yıl sonuna dek toplamda 117 milyon dolar yatırım yapmış olacağız ve 2013 yılında da yatırımlarımızı sürdüreceğiz" dedi.