Kış Lastiği Ne Zaman Takılır? Zorunlu Mu?


Araç lastiklerinde mevsime göre değişim yapılması mevsimsel şartların daha belirgin olduğu bölgelerde yasalar tarafından güvence altına alınmıştır.

Mevsimsel koşullar dünyanın her bir noktasında farklılık gösteriyor. Ancak mevsimsel koşulların belirgin olarak yaşandığı bölgelerin tamamında lastikler mevsimine uygun bir şekilde değiştirilmektedir.

Bu yüzden araçlar için üretilen yaz ve kış lastikleri belirlenen dönemlerde kullanılmalıdır. Kış lastiği ne zaman takılır sorusunun cevabı bölgenin sahip olduğu mevsimsel verileri ve yağışlı gün sayısı ile doğrudan alakalıdır.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Soğuğun ve özellikle kar yağışının yoğun olarak görüldüğü noktalarda güvenli ve konforlu bir sürüşün anahtarı olan kış lastiği, hem sürücü hem de araç açısından yüksek bir öneme sahiptir. Ülkemizde kış lastiği uygulaması, 1 Aralık tarihinden 1 Nisan’a kadar olan süreyi kapsamaktadır. Bu dört aylık zaman dilimi Türkiye’deki trafik kuralları ve yasası çerçevesinde belirlenmiştir.

Özellikle soğuk havalarda, karlı ve buzlanma oluşan yollarda kışlık lastikler sahip oldukları diş derinlikleri, desen yapıları ve karışımları sayesinde üstün yol tutuş performansı sergiler. Böylece kış günlerinde güvenli ve konforlu bir sürüşe sahip olabilirsiniz.

Binek araçlara kış lastiği takılması önemli olduğu gibi ticari araçlar için de kış lastiği kullanımı zorunludur ve yasalarla belirlenmiştir.  Ticari araçlarda kış lastiği ne zaman takılır adlı yazımızdan ticari aracınıza ne zaman lastik takmanız gerektiği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kış Lastiği Kaç Derecede Takılır?

Mevsimsel dalgalanmalar göz önünde bulundurulduğunda kış lastiği kullanımı için en doğru tercih 7 derece ve altı olarak kabul edilebilir. Örneğin, bulunduğunuz veya seyahat edeceğiniz bölgede sıcaklık Aralık ayından önce 7 derecenin altına düşüyorsa kış lastiklerinizi yasal dönemi beklemeden kullanmaya başlayabilirsiniz. Türkiye özelinde İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde araç kullanıyorsanız kışlık lastiklerinizi daha erken deponuzdan çıkarabilir ya da yeni lastiklerinizi aracınıza taktırabilirsiniz.

Lassa Snoways 4,sahip olduğu yeni nesil desen yapısıyla karlı ve ıslak zeminlerde güçlü bir sürüş performansına sahiptir. Güçlendirilmiş lastik omuz yapısı, kış aylarında geçeceğiniz zorlu yollarda ilerlemenizi kolaylaştırır. Islak zeminde tam bir yol tutuşu sağlayan eğimli oluk şeklinde lastik desenleri bulunuyor. Bu sayede ıslak zeminde dilediğiniz sürüş konforuna ulaşabilirsiniz.

Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Kış lastiği kullanımı hem sürücünün hem de trafiğin güvenliği açısından zorunlu tutulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kış lastiği kullanımı ve bu lastiği kullanılmasının zorunlu olduğu dönem yasalar çevresince belirlenmiştir.

Kış Lastiği takma zorunluluğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili usul ve esasları hakkındaki Tebliğinin İkinci Bölüm beşinci maddesinde belirtildiği gibi aşağıda detaylı bir şekilde verilmiştir;

MADDE 5 – (1) Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.
(2) İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.
(3) Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.

Kış lastiği kullanım zorunluluğu döneminde kış lastiğini kullanmayan sürücüler olası bir denetimde fark edildiğinde cezai yaptırım ile karşı karşıya kalabilir. Kış lastiği takmama cezası trafik kanununca para cezası olarak uygulanıyor.

Lassa İceways 2 karlı ve buzlu yollarda ilerlemenizi kolaylaştıracak bir lastik modeli olarak öne çıkıyor. Kış koşullarının ağır geçtiği bölgelerde güvenli ve konforlu bir sürüş sunan Lassa Iceways 2, sahip olduğu diş derinliği sayesinde buzlu ve kaygan yollarda güçlü kar performansı sunarak güvenli bir sürüş sağlar.

Kış Lastiği Hangi Araçlara Zorunlu? Ne Zaman Zorunlu?

Kış lastiği kullanımı Türkiye’deki yasalarla dört ay zorunlu olarak belirlenmiştir. Her bölgede kış lastiği takma zorunluluğu bulunmamakla birlikte bu durum sadece binek araçlar için geçerlidir. Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda kış lastiği takılması zorunluluğu mevcuttur.

Kış lastiği takma tarihinin hemen öncesinde yaz veya dört mevsim lastiklerinizi kış lastiklerinizle değiştirmeniz gerekmektedir. Kış lastiğinin takılması 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde zorunludur.

Kış Lastiği Diş Derinliği Kaç MM Olmalı?

Soğuk ve yağışlı dönemlerde araç kullanımı diğer dönemlere göre daha zorlu olmaktadır. Özellikle hava şartları sürüş güvenliği ve zorluğu açısından belirleyici bir etkiye sahiptir.

Kış lastiklerindeki diş derinliği standart lastiklere göre daha derin bir yapıya sahiptir. Bu sayede lastiğin yol tutuşu diğer lastiklere göre daha yüksek bir seviyededir.

Binek araçlarda kışın daha hafif ve ılıman geçtiği noktalarda yasal sınır 1,6 mm olarak belirlenmiştir. İdeal bir kış lastiği için binek araçlarda lastik diş derinliğinin en az 4,0 mm seviyesinde olması, güvenli bir sürüş gerekli sayılmaktadır.  Kamyon, çekici, tanker veya otobüs için kış lastiği kullanıyorsanız lastik diş derinliğinin minimum 4,0 mm olması gerekmektedir.

Kış Lastiği Ne Zaman Çıkarılır?

Kışlık lastik ne zaman takılır sorusu 1 Aralık olarak belirlenmiştir. Ortalama dört aylık bir süreç için kullanacağınız lastikler yasalara göre 1 Nisan itibariyle yerini yaz lastiğine bırakabilir. Ancak bulunduğunuz bölgede kış şartları 1 Nisan sonrasında da devam ediyorsa kış lastiği takma tarihinizi bir süre daha uzatabilirsiniz.

Kış lastiklerinizi yaz mevsiminde kullanmamanızı önemle tavsiye ediyoruz. Kış lastiği çıkarma zamanı geldiğinde lastiğinizi çıkararak deponuzda saklayabilirsiniz. Kullanım sonrasında lastiğinizin diş derinliğini de kontrol ederek lastiğinizin ömrü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lassa Snoways-4, kış mevsiminin yağışlı ve buzlu günlerinde aracınızı güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Güçlendirilmiş omuz yapısı sayesinde lastik dış etkenlere karşı oldukça korunaklı bir yapıya sahiptir. Lastik sırt desenindeki yüksek oluk sistemi ile yol tutuş kabiliyeti oldukça yüksek seviyede seyretmektedir.

Zig-zag şeklindeki lastik kanalcıkları sürtünme gücünü arttırır ve ıslak zeminde daha fazla yol tutuşuna imkân sağlar. Özellikle buzlanmış yollarda daha güçlü bir şekilde ilerlemenizi sağlar.

Lastiğin olukları sayesinde su merkezden dışarıya doğru daha hızlı bir şekilde çıkartılır, böylece suda kızaklama riski büyük ölçüde azaltılır.