Lastik Diş Derinliği Kaç Olmalı? Nasıl Ölçülür?


Araç lastiğinin genel özelliklerinden biri olan lastik diş derinliği, lastiğin performansını doğrudan etkiliyor. Lastiğin yol boyunca sürtünme gücünü belirleyen diş derinliği, sahip olduğu tutuş gücüyle aracınızı güvenli bir şekilde sürmenizi sağlıyor.

Bu yüzden lastik diş derinliği lastik seçiminde dikkat edilmesi gereken lastik özellikleri başında geliyor. Lastik diş derinlikleri trafik kuralları çerçevesinde de düzenlenmiş olup, mevsimsel lastik olmasıyla da farklılık gösteriyor.

Lastik Diş Derinliği Kaç Olmalı?

Otomobiliniz için lastik seçiminde minimum diş derinliğinin sahip olması gereken mm cinsi derinlik ölçüsü yasalarca belirlenmiştir. Lastikteki karışım teknolojilerinin gelişmesi ile sıfır lastiğin diş derinliği 5,5 mm ile 9,0 mm arasında olmalıdır. İlk aldığınız bir lastik kullanıma bağlı olarak zamanla aşınmaktadır.

Bu aşınma neticesinde lastikteki diş derinliği zaman içinde azalmaktadır. Karayolları Trafik yasalarına göre standart bir otomobil lastiğindeki aşınma 1,6 mm seviyelerine kadar kabul edilebilir olarak sayılıyor. Bu ölçüt, mevsime göre tercih edilen lastiklerde farklılık gösterebiliyor.

Yasal lastik diş derinliği bir ölçüt olarak kabul edilebilir. Ancak mevsimsel koşullar ve aracın genel özellikleri diş derinliğinde dikkat edilmesi gereken değişkenler arasında yer almaktadır.

Kış Lastiği Diş Derinliği Kaç MM Olmalı?

Soğuk ve yağışlı dönemlerde araç kullanımı diğer dönemlere göre daha zorlu görülebilir. Özellikle hava şartları sürüş güvenliği ve zorluğu açısından belirleyici bir etkiye sahip.

Kış lastiklerindeki diş derinliği standart lastiklere göre daha derin bir yapıya sahiptir. Bu sayede lastiğin yol tutuşu diğer lastiklere göre daha yüksek bir değere sahiptir.

Standart bir otomobil için kış lastiğinin diş derinliğinin 4,0 mm’nin altında olmaması önerilmektedir. Kışın daha hafif ve ılıman geçtiği noktalarda yasal sınır olarak sayılan 1,6 mm kabul edilmektedir. Ancak ideal bir kış lastiği için lastik diş derinliğinde en az 4,0 mm seviyesi, güvenli sürüş için lastik diş derinliği olarak belirlenmiştir.

Yaz Lastiği Diş Derinliği Kaç MM Olmalı?

Yaz lastiği standart araç lastiği olarak da bilinmektedir. Mevsimsel koşulların ideal seviyede olduğu dönemde kullanılan yaz lastiği için ideal diş derinliği en az 3,0 mm ve 4,0 mm arasında olabilir. Bu değerler aracın modeline göre farklılık gösterebiliyor.

Yaz lastiğindeki diş derinliği yasalarda belirlenen 1,6 mm’ye karşılık gelmektedir. Ancak 1,6 mm her araç için yeterli olmayabilir. Bu yüzden 3,0–4,0 mm seviyelerinde bir yaz lastiğine sahip olmanız daha iyi bir sürüş deneyimine sahip olmanıza imkân sağlayabilir. Ayrıca 3,0-4,0 mm diş derinliğinin yol tutuş performansı yasal sınır olan 1,6 mm’ye göre daha iyidir.

Muayenede Lastik Diş Derinliğ Kaç MM Olmalı?

Araç sahiplerinin periyodik olarak yaptırması gereken araç muayenesi, tüm motorlu taşıtlar için gereklidir. Araç muayenesi temel olarak aracın trafikte herhangi bir güvenlik sorununa neden olup olmayacağına bakmaktadır. Ayrıca otomobilinizin lastiklerinin muayene için uygun olup olmadığını lastik ömrü ne kadardır sorusunun cevabında bulabilirsiniz.

Araç muayenesinde lastik diş derinliği muayene sırasında kontrol edilen kısımlar arasında yer almaktadır. Araç lastiğinin belirlenen 1,6 mm seviyesinin altında olması aracınızın muayeneden geçememesine neden olması muhtemeldir.

Bu yüzden aracınızın lastiklerini muayene öncesinde mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer aracınız kamyon, çekici, tanker veya otobüs ise ve kış lastiği kullanıyorsanız 4,00 mm’lik ölçü kabul edilmektedir.

Lastik Diş Derinliği Nasıl Ölçülür?

Aracınızın lastikleri zamana ve kullanıma bağlı olarak aşınır. Lastiklerin aşınma süresine bağlı olarak lastiklerin diş derinliğini periyodik olarak ölçmeniz hem sizin hem de aracınızın güvenliği açısından gereklidir.

Lastik diş derinliği çok basit bir şekilde ölçülebilir. Bozuk para testi bir diğer adıyla 1 TL ile lastik diş derinliği ölçme testi sayesinde kısa sürede aracınızın lastiklerinin diş derinliği hakkında doğru bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

1 TL veya herhangi bir bozuk para ile lastiğinizin derinliğini şu şekilde ölçebilirsiniz;
●    1 TL veya 50 kuruşların dış yüzeyi 4,00 mm’lik bir uzunluğa sahiptir. Bu yüzden ölçüm sırasında size tam bir değer verecektir.
●    Aracınızın lastiğinin diş kısmına 1 TL veya 50 kuruşu lastiğe değecek şekilde koyunuz.
●    Dişin bitim kısmına gelen kısmı bir kalemle işaretleyiniz. Sonrasında denk geldiği noktaya göre ölçüyü belirleyebilirsiniz.

Aracınızın lastiklerinin diş yüzeylerinin zaman içinde aşınması olağan bir durum olsa da lastik bakımı araç lastik dişlerinin daha geç bir sürede aşınmasını sağlayabilir. Lastik ömrü nasıl uzatılır? hakkında bilgi sahibi olarak lastiğinizin bakımlarını eksiksiz bir şekilde yapabilir, diş yüzeyinin aşınmasını önleyebilirsiniz.