Lastik Ebatı Nedir? Nasıl Hesaplanır?


İyi bir sürüş için lastiğin sahip olduğu özellikler belirleyici bir etkiye sahiptir. Lastiğin özellikleri arasında yer alan lastik ebatı, lastiğin sahip olduğu en ve boy ve yüksekliğin bir bütünü olarak görülebilir. Lastik ebatı hesaplama ile aracınıza hangi lastiği alabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece araç ve lastik uyumunu tam olarak sağlayabilirsiniz.

Lastik Ebatı Nedir?

Ortalama bir araç lastiğinin yapısına bakıldığında temel olarak dört bölümden oluştuğu görülmektedir. Lastik; sırt, yanak, omuz ve topuk kısımlarından oluşmaktadır. Lastiği oluşturan bu kısımların sahip oldukları en ve boy oranları lastik ebatını oluşturmaktadır.

Lastik ölçüleri hesaplamada kullanılan bu kısımlar ile lastiğin ortalama bir lastiğe göre ne kadar büyük veya küçük olduğunu belirlemektedir.

195= Kesit Genişliği
65= Kesit Oranı
R= Radyal Yapı
15= Inç cinsinden Jant Çapı
91= Yük Endeksi
H= Hız Sınıfı (210 Km/saat)


Lastik Ebatı Nasıl Hesaplanır?

Binek araç lastiği başta olmak üzere tüm araçlar için kullanılacak lastiklerin tamamı lastiğin tüm değerleri göz önünde bulundurulacak bir şekilde hesaplanmaktadır. Lastik ebatları hesaplamada metrik ve inch ölçüleri matematiksel bir formülle hesaplanır.

⦁ Kesit Genişliği ile Kesit Oranı birbiriyle çarpılır ve çıkan sonuç 100’e bölünür. Çıkan Sonuca “A” diyelim.
⦁ Daha sonra “A” değeri 2 ile çarpılır. Bu değere de “B” diyelim.
⦁ Jant Çapı Inç cinsinden milimetreye çevrilir. Bu sonuca da “C” diyelim.
⦁ En sonunda “C” ve “B” değerleri toplanarak Lastik Dış Çapı yani yüksekliği hesaplanır.
⦁ A= (195 x 65)/100= 127 mm
⦁ B= A x 2 = 127 x 2 = 254
⦁ 1 inc = 25,4 mm
⦁ Jant Çapı: 15 inc = 15 x 25,4= 381 mm
⦁ C= 381 mm
⦁ Lastik Dış Çapı= B + C = 635 mm


 ‘’Lastik ölçüleri nasıl hesaplanır’’ sorusunun cevabı üreticiler olarak verilebilir. Üretici firmalar lastik modellerini kullanılacak araç türüne ve lastiğin işlevine göre farklı ölçülerde üretmektedir.  

Lastik ebatlarında lastiğin yan yüzünde yer alan bilgiler sizin için açıklayıcıdır. Lastik işaretleri anlamlarına bakarak lastiğin sahip olduğu tüm ölçüleri okuyabilirsiniz.

Lastik Ebatı Değişince Hız Değişir mi?

Aracınızda araç üreticisinin önerdiği orijinal ekipman lastiğinden daha büyük çaplı lastik kullanmanız durumunda aracınızın Kilometre saatindeki hız göstergesi aracın gerçek hızından daha düşük olacaktır. Benzer durum daha küçük çaplı lastikler için bunun tersi yönünde olacaktır. Yani aracınıza orijinal ekipman lastiğinin dışında daha küçük çaplı lastik takmanız durumunda aracınızın Kilometre saatindeki hız göstergesi aracın gerçek hızından daha yüksek hızı gösterecektir.


Lastik Ebatı Büyürse veya Küçülürse Ne Olur?

Şehir içi kullanımlarda büyük lastikler daha ağır olduğu için yakıt ekonominizi azaltırken, daha küçük lastikler yakıt verimliliğinizi artırır. Daha büyük lastikler aynı zamanda küçük lastiklere göre daha yüksek bir yuvarlanma direncine sahiptir; bu da yuvarlanmalarını sağlamak için daha fazla direnç ve çaba gerektirdikleri anlamına gelir. Bu nedenle, dur-kalk trafiğinde daha küçük lastik daha iyi bir seçenek olacaktır çünkü hareket ettirmek için daha az güce ihtiyaç duyulur ve böylece daha iyi kilometre performansı elde edilir. Ancak otoyolda yüksek hızlarda sürüş için daha büyük lastiklere sahip olmak aracın yakıt verimliliğinin iyileşmesine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, daha küçük bir tekerleği ve lastiği hareket ettirmek daha büyük bir tekerlekten daha kolay olsa da, hareket ettikten sonra motorun daha küçük tekerleğin daha büyük bir tekerlekle aynı mesafeyi kat etmesi için daha fazla dönmesi anlamına gelir. Bu nedenle, şehirlerarasında seyir halindeyken daha iyi yakıt ekonomisi sağlamak için daha büyük çaplı tekerlek daha iyi olacaktır.

Bununla birlikte dikkate alınması gereken konulardan biri de lastik-jant bileşkesinin ağırlığıdır. Lastik ebadı ve ağırlığıyla ilgili olarak, lastiğin toplam dış çapını değiştirmeden jant çapında yapacağınız her inç’lik artış için, lastiğin yanak yüksekliğini azaltarak bunu telafi etmeniz gerekecektir. Bu durumda da yük kapasitenizi veya lastiğin ne kadar ağırlık taşıyabileceğini de etkileyeceğini unutmamanızda fayda var. Lastiklerin ebatının küçük olması aracın tümsekli veya engebeli bir yoldan geçerken aracın altının vurmasına neden olabileceği gibi aracınızın yaptığı Kilometre saati göstergesinde de artışa neden olacaktır.


Aracınız için büyük ebada sahip lastik seçmek ilk bakışta birçok araç sahibi için havalı bir eylem olarak görülse de özellikle sürüş güvenliği açısından birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu yüzden aracınıza uygun olan ebatta bir lastik seçimi yapmanız beklenmekte olup lastik ebatını değiştirirken araç üreticilerinin önerilerini takip etmeniz sürüş güvenliği ve yakıt tüketimi açısından önemlidir.


Aracınız için lastik seçiminde ebat başta olmak üzere birçok değişken etkili olmaktadır. Aracınıza uygun bir lastik seçiminde size yardımcı olacak Lassa lastik seçici ile aracınızın değerlerini arama robotuna yazarak aracınız için en uygun lastiği seçebilirsiniz.