Lastik Yakıt Verimliliği Nedir? Yakıtı Ne Kadar Etkiler?


Lastik Yakıt Verimliliği Nedir? Yakıtı Ne Kadar Etkiler?

Aracın sürüş güvenliğini ve konforunu sağlayan araç lastikleri, ayrıca aracın sürüş boyunca harcayacağı yakıtın da miktarını etkileyebilir. Yakıt fiyatlarının artışı ve fosil yakıtların çevreye vermiş olduğu zarar göz önünde bulundurulduğunda lastik yakıt verimliliği her bilinçli araç sahibinin dikkat etmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Oto Lastikte Yakıt Verimliliği Nedir?

Aracınız için lastik seçiminde aracınızın modeli ve mevsimsel şartlar genellikle ilk sırada yer alabiliyor. Bu şartların yanı sıra otomobil lastiği seçiminde lastiğin sağlayabileceği yakıt verimliliği de seçiminizde belirleyici olabilir.

Yakıt verimliliği temel olarak lastik yuvarlanma direncinin sürüş boyunca sağlamış olduğu kuvvet direncinin sonucunda aracın motoruna ne kadar enerji harcatacağı şeklinde açıklanabilir. Sürüş boyunca aracın lastiklerinin sahip olduğu sürtünme sonucunda eğer harcanan enerji fazla ise bu durum daha fazla yakıt tüketimi olacağı anlamına gelmektedir.

Lastik Yakıt Tüketimini Ne Kadar Etkiler?

Otomobiliniz için seçtiğiniz lastiğin yakıt tüketimine etkisi neredeyse %10-%20 seviyesine sahiptir. Lastiğin yuvarlanma direncinin sahip olduğu değer aracınızın yakıt tüketimini gözle görülür bir seviyede etkileyebilir. Lastikte yakıt verimliliği için sahip olduğunuz lastiğin yuvarlanma direncinin düşük seviyede olması beklenmektedir.

Araç hareket eder durumdayken sahip olduğu sürtünme eğer yüksek bir değere sahipse aracın yakıt tüketim miktarı kilometre başında daha fazla olabilir. Bu yüzden düşük sürtünmeye sahip lastikler daha iyi bir lastik yakıt verimliliğine sahiptir.

Lastiğin yakıt tüketimini etkilediği nedenler ise şöyle sıralanabilir;

  • Lastik ebatı
  • Lastiğin sahip olduğu diş seviyesi
  • Lastiğin hangi mevsim için üretildiği
  • Lastiğin şişirilme seviyesi


Ayrıca aracınızın lastiğinin diğer genel özellikleri de lastiğin yakıt verimliliği hakkında size bilgi verebilir. Lastik nasıl okunur hakkında bilgi sahibi olarak lastiğinizin genel özelliklerinin tamamı hakkında yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz.

Lastik Yakıt Verimliliği Nasıl Anlaşılır?

Araç lastiklerinde yakıt verimliliğinin hangi derecede olduğunu lastik işaretlerinden tanıyabilirsiniz. Lastiğin yakıt verimliliği harfleri; A, B, C, D, E, F VE G olarak sıralanmaktadır. A sınıfı en yüksek verimliliğe sahipken G sınıfı verimlilik performansı açısından daha düşük bir seviyeye sahiptir.

Kış Lastiği Yakıt Verimliliğini Nasıl Etkiler?

Mevsimsel koşullara göre lastik kullanımı hemen hemen tüm araç sahiplerinin bildiği bir durum. Ancak mevsimsel lastikler de aracın tüketeceği birim yakıtı doğrudan etkileyebilir. Kış lastikleri soğuk ve yağışlı günlerde tercih edilen bir lastik türüdür. Sürtünmesi güçlü olan bu lastik türü, soğuk günlerde yol tutuşunu sağlar.

Kış lastiğinizi dönemi dışında kullanmanız daha fazla yakıt tüketimine sebep olabilir. Havaların ısınmasıyla kış lastikleri soğuk günlere göre yolda daha fazla tutunmaya meyillidir. Böylece lastiklerin sürtünmesi artar ve aracın birim yakıt tüketimi de artış gösterebilir.

Bu yüzden kış lastiğine sahipseniz bulunduğunuz yerin mevsimsel koşullarına göre kış lastiğinizi değiştirmelisiniz. Böylece yakıt tasarrufunu sağlamaya devam edebilirsiniz.

Siz de yakıt tasarruflu lastik modeli ile aracınızın yakıt masrafını düşürmek istiyorsanız Lassa Greenways modelini tercih edebilirsiniz. Yuvarlanma direnci en az olan lastikler arasında olan Lassa Greenways, standart bir lastiğine göre %45 seviyesine ulaşabilen yakıt tasarrufu ile kişisel bütçenizin giderlerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çevre dostu bir yaklaşıma sahip olan bu lastik modeli ile aracınızın karbon emisyon oranını düşürebilirsiniz.