Performans Lastiği Nedir? Ne İşe Yarar?


Performans Lastiği Nedir? Ne İşe Yarar?

Araç lastikleri, sahip oldukları performans özelliklerine göre birbirlerinden farklılık göstermektedir.
 Lastiğin sürüş boyunca aracın yol tutuşunu nasıl etkilediği lastiğin sahip olduğu özellikle alakalıdır. Sürüş güvenliğinin yanı sıra yüksek hıza ulaşma imkânı sağlayan performans lastiği, normal lastiklere göre daha detaylı çalışılmış kendine özgü desen tasarımı, gövde yapısı, özel karışımı ile aracınızın yere tutunmasını, direksiyon hareketlerine verilen tepkimeyi, çekiş özelliklerini ve fren mesafesini iyileştirerek artırılmış sürüş deneyimi sunar.

Performans Lastiği Nedir? Performans Lastiklerinin Faydaları Nelerdir?

Performans lastikleri, pistler için yarış amaçlı geliştirilmiş lastiklerden ilham alınarak özellikle spor arabalar/sürüşler ve şehir içi sürüşleri için geliştirilmiştir. Özellikle ıslak ve kuru zeminde en üst seviyede manevra kabiliyeti ve araç kontrolünü artıracak şekilde tasarlanmıştır.

Peformans lastiklerinin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

⦁ Yüksek performans lastikleri, aracın ABS fren sistemleri ile direksiyon ve süspansiyon sistemleriyle uyumlu çalışarak aracınızın manevra kabiliyetini artırır.

⦁ Daha yumuşak sırt karışımı deseni özelliklerine sahip olan performans lastikleri, güçlendirilmiş yanak yapısı sayesinde yüksek hızlarda daha iyi çekiş sağlar. Bu sayede keskin virajlarda tutunmayı artırarak zorlanmadan viraj geçişini sağlar.

⦁ Geniş yüzeyi ve özel karışımı sayesinde yere daha iyi tutunarak ani frenlemelerin önüne geçip hem güvenli sürüş özelliğini artırır hem de lastik aşınmasını ve sırt bölgesinde oluşabilecek kopmaları iyileştirir.

⦁ Lastik kaynaklı problemlerin en önemli sebeplerinden biri de lastikte oluşabilecek aşırı ısınmadır. Bu durum lastiğin aşınmaya başlamasıyla birlikte daha da ön plana çıkmaktadır. Özel malzemelerden üretilen performans lastikleri, lastiğin ısınmasına karşı da dirençlidir. Ilıman

⦁ iklim şartları için geliştirilmiş performans lastiklerinizi havaların soğuması ve sıcaklıkların 7 derecenin altında düşmesiyle birlikte kış lastikleriniz ile değiştirmenizi öneririz.


Performans Lastiği Nasıl Anlaşılır? Performans Lastiklerinin Özellikleri Nelerdir?

Bir lastiğin performans lastiği olup olmadığını anlayabilmek için lastikler hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Performans lastiklerinin sahip olduğu özellikler sayesinde diğer lastiklerden farkını görebilirsiniz;

⦁ Performans lastikleri düşük yanak yüksekliğine sahiptir. Bu sayede viraj alma performansını iyileştirir.

⦁ Özel gövde tasarımları sayesinde üstün yol tutuş, manevra ve viraj performansı sağlar.

⦁ Kullanılan özel malzemeler sayesinde normal lastiklere göre daha yüksek hız yapabilme endeksine sahiptir.

⦁ Jantların çizilmesini önlemek amacı ile jant koruma özelliğine sahiptir. Bu sayede yanal sağlamlığı artırmış olur.

⦁ Özel desen tasarımı sayesinde kuru zeminde maksimum çekiş ve tutunma sağlar.

⦁ Özel sırt karışımı sayesinde hem ıslak hem kuru zeminde üstün performans sunar.

⦁ Daha yumuşak kauçuk yapısına sahiptir. Lastik genişliği ise diğer araç lastiklerine göre daha fazladır.


Lassa Driveways Sport+, binek araçlar için özel tasarıma sahip bir performans lastiğidir. Daha sportif bir sürüşe sahip olmak isteyen araç sahipleri için ideal bir kullanım sunan Driveways Sport+, orta ve lüks sınıf kategorisine giren araçlarda istenilen sürüş keyfini sağlamaktadır.