Eklenme Tarihi : 18.07.2019

Lastik seçiminde mevsime uygun bir seçim yapmak sürüşün kalitesini belirleyen faktörler arasında yer almaktadır. Mevsimsel koşulların farklılaşması araç lastiğinin değişimine sebep olabilir. Özellikle aracınızı kullandığınız bölgede yaz ve kış mevsimleri arasında belirgin bir fark bulunuyorsa mevsimine göre lastik kullanmanız gerekebilir.

Sene boyunca herhangi bir lastik değişimi yapmadan aracınızı kullanmak için 4 mevsim lastik sizin için iyi bir seçenek olabilir. Sahip olduğu desen tasarımı, karışımı ve çekiş gücü sayesinde hem yağışlı hem de güneşli havalarda aynı sürüş konforu ve performansına sahip olarak aracınızı kullanabilirsiniz.

4 Mevsim Lastik Nedir?

Dört mevsim lastik genellikle çok yoğun kar yağışlı ve çetin bir kış iklime sahip olmayan bölgelerde yıl boyunca sürüş yapabilmeyi sağlayan lastik modelleridir. Bu lastiklerin en temel özelliği ılıman iklim koşullarına sahip bölgelerde kullanılan araçlar için uygun olmasıdır.

4 Mevsim Lastik Özellikleri Nelerdir?

Yıl boyu kesintisiz bir sürüş konforu ve güvenliği sunan dört mevsim lastikler özellikleri itibariyle iklim koşullarının ılıman geçtiği birçok bölgede tercih edilebilir. Dört mevsim lastiklerin en belirgin özelliği; kış lastiğine göre göreceli olarak kış performansına, yaz lastiğine göre de yaz mevsimi ihtiyaçlarını karşılayan sırt desen yapısı ve karışımına sahip olmasıdır.

Sene boyu lastik değiştirmek istemeyenler için ideal bir kullanım sunan dört mevsim lastik, birçok SUV aracı ile uyumludur.

Dört Mevsim Lastiğin Avantajları Nelerdir?

Dört mevsim lastik nedir denildiğinde tüm mevsimlere uygun olduğu düşüncesi tam olarak doğru değildir. Bu lastikler sadece dalgalı olmayan mevsimsel koşullar için uygundur. Ilıman mevsim koşullarına sağladığı uyumun yanı sıra 4 mevsim lastik avantaj ve dezavantajları şöyle sıralanabilir;

- Soğuk dönemde yağışlı ve hafif karlı hava koşullarında sahip olduğu V-Tipi lastik desen tasarımı ve geliştirilmiş sırt karışımı sayesinde yolda tutunmayı, ıslak ve karlı zeminde çekişi sağlar.
- Sahip olduğu lastik desen tasarımı sayesinde sessiz ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşatır.


4 Mevsim Lastik Nasıl Anlaşılır?

Aracınız için lastik seçiminde dört mevsim lastik tercih edecekseniz bazı temel özelliklere dikkat ederek mevsimsel lastik ve dört mevsim lastik arasındaki ayrımı yapabilirsiniz. Dört mevsim bir lastiği ayırt etmek için şu özelliklere dikkat edebilirsiniz;

- Lastik yüzeyinde yer alan ‘’M’’ yani İngilizce’deki Mud (Çamur) ve ‘’S’’ yani İngilizce’deki Snow (Kar) kelimelerinin baş harfi bulunur. Bu harflerden lastiğin dört mevsim olup olmadığını anlayabilirsiniz.
- Ayrıca bazı dört mevsim lastiklerde kar tanesi sembolü de bulunmaktadır.
- Yaz lastiklerinden farklı olarak genelde V-Tipi desen tasarımına sahiptir.

4 Mevsim Lastikler Kışın Kullanılır Mı?

Dört mevsim lastikler adından da anlaşılacağı gibi hem kış hem de yaz mevsimlerinde kullanılabilen bir lastik türüdür. Ancak dört mevsim lastikler zorlu mevsimsel koşullara sahip bölgelerde kış lastiğine göre istenilen performansa sahip olmayabilir.

Özellikle kar yağışının yoğun olduğu ve buzlanma riskinin sıkça olduğu noktalarda dört mevsim lastiklerin kullanılması önerilmez. Bu durumun sebebi dört mevsim lastiğin kış lastiğine göre karışımının ve deseninin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Yaz Lastiği ile Dört Mevsim Lastik Arasındaki Fark Nedir?

4 mevsim lastik ile yaz lastiği arasındaki fark genellikle mevsimsel kullanım olarak öne çıkmaktadır. Dört mevsim lastik modelleri yılın her döneminde kullanılabilir. Dört mevsim lastikler soğuk ve sıcak dönemlerde iyi performansa sahip olabilir. Bununla birlikte dört mevsim lastiği doğrudan mevsimsel lastiklerin sahip olduğu performansa sahip olmayabilir.

Aradaki ilk ayrım dört mevsim lastiğinin hem kış hem de yaz günlerinde sürüş imkânı sağlamak için tasarlanmış olmasıdır. Yaz lastikleri daha düz bir desen yapısına sahipken dört mevsim lastik V-Tipi şeklinde desen yapısına sahip olup, sırt karışım özellikleri de yaz lastiğine göre birbirinden farklılık gösterebilir.

Yaz lastiği ne zaman takılır sorusunun cevabı aynı şekilde dört mevsim lastikler için de verilebilir. Dört mevsim lastiği her mevsimde araç altına takılabilir. Kış mevsimine girerken tercih edilmesi kullanıcıların hafif kış koşullarında ihtiyaçlarının karşılanması, yaz lastiklerinin ise kış mevsiminin hemen bitiminde tercih edilmesi ise ıslak ve kuru zeminlerde kullanıcıların performans ihtiyaçlarının karşılaması yönüyle yararlı olacaktır.

4 Mevsim Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dört mevsim lastikler farklı mevsimsel koşullara en iyi uyumu gösteren lastik türleri arasında yer almaktadır. Eğer yaşadığınız bölgedeki mevsimsel koşullar görece ılıman bir şekilde seyrediyorsa her yıl iki defa lastik değiştirmek yerine dört mevsim lastik modellerini tercih edebilirsiniz.

Dört mevsim lastik özelliklerini bilmeniz seçimde size birçok kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca dört mevsim bir lastik seçiminde özelliklerin yanı sıra şu değişkenlere de dikkat edebilirsiniz;

- Dört mevsim lastik işaretinin tam yazılmış olması
- Kar tanesi (Snow Flake) markalamasının olması
- V-Tipi şeklinde desen yapısının olması


Lassa Multiways dört mevsim lastikleri hafif kış koşulları ve normal dönemlerde size güvenli sürüş imkanı sunar. Sahip olduğu kerf yoğunluğu ve V-Tipi desen tasarımı sayesinde hafif karlı yol koşullarında tam bir tutuş sağlamanıza yardımcı olur. Deseni ve karışımı sayesinde hem kuru hem de ıslak yollarda hızlı bir sürüşe sahip olabilirsiniz.