Lastik kullanımında doğal koşullar büyük ölçüde belirleyici olabilir. Özellikle mevsimsel koşulların daha belirgin hissedildiği bölgelerde, lastikler yaz ve kış aylarında değiştirilir.


Lastik kullanımında doğal koşullar büyük ölçüde belirleyici olabilir. Özellikle mevsimsel koşulların daha belirgin hissedildiği bölgelerde, lastikler yaz ve kış aylarında değiştirilir. Havaların ısınması ve yaz koşullarının başlamasıyla kış lastiklerinin yerini yaz lastikleri alıyor. Mevsimsel koşulların kış mevsiminden yaz mevsimine geçiş yapmaya başladığı dönemde iyi bir sürüş deneyimi için yaz lastiklerini tercih edebilirsiniz.

Yaz Lastiği Nedir?    

Yaz lastikleri araç kullanıcılarının yüksek performansa ihtiyaç duydukları bir ortamda, yüksek hız dayanıklılığı ve çeviklik ihtiyaçlarına göre yapılmışlardır. Bununla birlikte ani direksiyon hareketlerine karşı artırılmış direksiyon tepkimesi, viraj performansı ve iyileştirilmiş fren mesafesi özelliklerine sahiptir.

Tüm bunları özel tasarlanmış sırt deseni ve karışımı sayesinde yapabilmektedir. Daha az kanal genişliklerine sahip olan yaz lastikleri, daha fazla kauçuğun yere teması sonucu maksimum seviyede yol tutuşu sağlamaktadır. Kış lastiklerine göre daha düşük diş derinliğine sahip olan yaz lastikleri, aracın sürüş esnasında dengesini daha iyi sağlamakta ve aracı limitlerinde kullanmaya yardımcı olmaktadır.

Yaz Lastiği Özellikleri Nelerdir?

Otomobiliniz için mevsimsel olarak lastik değiştirmeniz gereken bir bölgede yaşıyorsanız yazlık araba lastiklerinizin bulunması gerekiyor.

Yazlık lastikler yılın soğuk olmayan döneminde kullanılması gereken lastik türüdür. Her ülke, bölgelerin veya şehirlerin mevsimsel koşullarına göre kış ve yaz lastiği uygulaması dönemi hakkında tarih aralıkları belirleyebilir.

Yaz lastiklerinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kış lastiklerine göre daha sert karışıma sahip olan yaz lastikleri bu sayede hem ıslak zemin hem de kuru zemin şartlarında gerek ılıman gerekse sıcak mevsim şartlarında üstün performans gösterirler. Böylece ılıman noktalarda yılın büyük çoğunluğunda kullanım için uygunluk sağlar.
  • Kış lastiklerine göre daha düşük diş derinliğine sahiptirler. Bu yüzden soğuk ve yağışlı noktalarda düşük yol tutuşuna sahip olduğu için kullanılmaması önerilir.
  • Kış lastikleri veya dört mevsim lastiklerin aksine yaz lastiği işareti bulunmamaktadır.
  • Desen ve karışım farklılıklarından dolayı daha az sürtünme sağlayarak yakıt verimliliğini iyileştirir.
  • Daha az Kerf’lere sahip olan yaz lastikleri çevresel devam eden bar şeklindeki desen yapısı ile daha fazla yere basma alanı sağlayarak araç kontrolünü, tutunmayı ve fren mesafesini iyileştirir, lastiğin konforu ve aşınma performansı artar.Desen yapısı su tahliyesini yapacak şekilde tasarlanmış olup su tabakalarının olduğu yerlerde kızaklanma riskini ortadan kaldırır.


Lassa’nın üretmiş olduğu Driveways yaz lastiği, sağlam bir yapıya sahiptir. Sahip olduğu desen tasarımı sayesinde uzun ömür ve sağlam bir yol tutuşuna sahiptir. Ayrıca geliştirilmiş sırt karışımı sayesinde daha kısa fren mesafesi ve yakıt tasarrufu sağlarken, uzun ömürlü yapısı ile de dikkat çekmektedir.

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır?

Havaların ısınması kış lastiklerinin yaz lastikleriyle değiştirilmesi anlamına geliyor. Havaların ısınması ve sıcaklığın 7 °C üzerine çıkması ile birlikte kış lastiklerinin yaz lastikleriyle değiştirilmesi önerilmektedir. Araçlara yaz lastiği ne zaman takılır sorusu için aracın kullanıldığı bölgenin mevsimsel koşullarının ve ilgili yasal düzenlemelerin de dikkate alınması gerekmektedir.

Ayrıca bulunduğunuz bölgede sonbahar ve kış ayları ılıman geçiyorsa yaz lastiklerini değiştirmeden tüm bir yıl boyunca kullanabilirsiniz. Yaz lastikleri bilinenin aksine don yapmayan ve yoğun kar yağışının olmadığı koşullar dışında yağışlı havalarda da kullanılabilir.

Türkiye’de yazlık lastik takma tarihi 1 Nisan ile 1 Aralık arasındaki süre olarak belirlenmiştir. Ancak bu yasal süre şehirden şehre göre farklılık gösterebilir.

Yaz Lastiği Zorunlu Mu?

Mevsimsel koşulların daha çetin geçtiği noktalarda kış lastiğinin ne zaman kullanılacağı yasalar çerçevesinde belirlenmiştir.  Yaz lastiği, kış aylarının yaşanmadığı dönemde kullanılmalıdır.

Türkiye’deki yasal düzenlemelerde yaz lastiğinin kullanım zorunluluğu hakkında herhangi bir yasa mevcut değildir. Ancak sürücüler kış lastiğinin kullanılmadığı dönemde yaz lastiğini kullanabilir.

Türkiye’de kış lastiği kullanımı 1 Nisan günü son bulmaktadır. Bu tarihten itibaren kış lastiğinizi yaz lastiğiniz ile değiştirmeniz önerilmektedir.

Yaz Lastiği Hangi Aylarda Kullanılır?

Yaz lastiği kullanımı yaşadığınız bölgenin mevsimsel koşullarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Yaz lastiği kışın kullanılır mı sorusu ılıman noktalar için ‘’kullanılabilir’’ şeklinde verilebilir.

Özellikle yaşadığınız bölgede Aralık, Ocak, Şubat ayları karlı günlere ve don seviyesindeki soğuklara sahip değilse kış lastiği yerine yaz lastiğinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca yaz sıcaklığının yüksek olduğu güney bölgelerde dört mevsim lastik kullanmak yerine yaz aylarında daha iyi bir sürüş deneyimine sahip olmanız için yaz lastiğini tercih edebilirsiniz.

Güney bölgelerde Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yaz lastiği kullanımı daha iyi bir sürüş deneyimi için tercih edilebilir.