Eklenme Tarihi : 08.07.2019

LASTİK NASIL SEÇİLİR

Lastik seçiminin nasıl yapılacağına anlatmadan önce, kaç adet lastik satın alacağınıza karar vermelisiniz. Lastik tek sayıda değil, çift sayıda satın alınmalıdır. Bir lastiğin değişmesi gerektiğinde aynı akstaki diğer lastiğin de onunla birlikte yenilenmesi gerekir. Çok tavsiye edilmese de iki yeni iki eski lastik bir süre beraber kullanılabilir. Yeni takılan lastiklerin eskileri ile aynı marka ve aynı/yakın model olması; eski lastikler kış lastiğiyse yenilerin de kış lastiği, eski lastikler yaz lastiğiyse yenilerin de yaz lastiği, eski lastikler dört mevsim lastiğiyse yenilerin de dört mevsim lastiği olması önemlidir. 4x4 araçlarda iki yeni iki eski lastik kullanımı hiç tavsiye edilmez, 4x4 araçlar için lastiklerin her zaman dörtlü takım olarak değiştirilmesi gerekir.

Dört lastik de takım olarak yenileneceği zaman, lastik seçimi için bakılması gereken 3 kriterimiz var: lastik ebadı, iklim koşulları ve kullanım koşullarınız. Yeni lastik ebadınız, mevcut lastiklerinizin ebadıyla aynı olacaksa çıkan lastiklerdeki ebadı karşılayan lastiği bulmanız yeterlidir. Lastikle beraber jantlar da değişiyorsa, yeni jantlara uygun lastik seçmenizde fayda var. (Lastik ebadı için “Lastik Okuma” videomuza göz atmanızı tavsiye ederiz.)

İkinci kriterimiz: iklim koşulları. İstanbul, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, İzmir… Hepsi birbirinden farklı iklim koşullarına sahip. Bu sebeple lastiğinizi seçerken otomobilinizi yoğunlukla kullanacağınız yerin iklim koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Yaşadığınız bölgenin hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşüyorsa kesinlikle kış lastiği kullanmalısınız. Karadeniz Bölgesi gibi yıl boyu yoğun yağışlı bölgelerde de lastiğin su tahliye performansına dikkat edilmesi gerekir.

Son kriter: kullanım koşullarınız. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız şehir içi kullanıma yönelik bir lastiği tercih etmelisiniz. Sıkça dur-kalk yapmanız gereken sürüşler yapacağınız için fren mesafesi ve lastiğin uzun ömürlü oluşu gibi performans kriterlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Elbette, yakıt tasarrufu da önemli bir performans kriteri.

Aracınız ve yol arasındaki tek bağlantı lastiklerinizdir; yol tutuş, konfor, fren mesafesi ve yakıt tasarrufunda lastikleriniz önemli bir rol oynamaktadır. Farklı kullanım koşulları, farklı lastik özellikleri gerektirir. Sık sık şehirlerarası yolculuk ve uzun mesafeli seyahatlere çıkıyorsanız yüksek hız performansı, konfor ve yol tutuş sizin için daha önemli kriterler olabilir. 4x4 / SUV araçlar için lastik seçerken aracı hangi zeminde kullandığınız daha çok önem kazanır. SUV aracınızla zorlu off-road yolculukları yapıyorsanız başka, daha çok şehir içi seyahat ediyorsanız başka kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu üç kritere dikkat ederek yeni lastiklerinizi seçebilir ve güle güle seyahat edebilirsiniz!