ELEKTRİKLİ VE HİBRİT ARAÇ LASTİĞİ HAKKINDA BİLGİLER


Elektrikli ve hibrit araçların önemli bir bileşeni olan lastiklerin nasıl seçileceği ve ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiği konuları merak edilmektedir. Ayrıca elektrikli araç lastiği ile geleneksel araç lastikleri arasında farklar ve benzerlikler bulunmaktadır.

Elektrikli Araçların Lastikleri Farklı Mı?

Elektrikli araçlar, geleneksel içten yanmalı motorlu araçlardan farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Bu nedenle elektrikli araç lastikleri de bazı özellikler açısından farklılık gösterebilir.

Elektrikli ve içten yanmalı motorlu araçlar arasında lastik özellikleri açısından dört temel ayrım bulunmaktadır:

● Elektrikli araçlar, kullanılan bataryanın ek ağırlığı nedeniyle genellikle daha ağırdır, bu da içten yanmalı motorlu araçlardan farklı bir dinamik sağlar. Dolayısıyla elektrikli araçlara takılacak lastiklerin araç üreticisinin belirlediği yük taşıma kapasitesine uyumlu olması önemlidir.

● Elektrikli araçlarda motor bulunmadığı için, araç içi kabin gürültüsü genellikle daha azdır. Bu durum, lastik ses seviyesinin kabin içinde daha belirgin hissedilmesine neden olabilir.

● Elektrikli araçlardaki yüksek tork kuvveti, özellikle kalkış esnasındaki yüksek ivmelenme, lastiklerde daha hızlı aşınmaya neden olur.

● Elektrikli araçlarda kullanılan lastiklerin enerji verimliliği, şarj başına bir sürüş menzili üzerinde etkilidir. Bu da lastik seçiminde enerji verimliliğinin dikkate alınması gerektiği anlamına gelir.


Elektrikli ve Hibrit Araçlar İçin Özel Lastik Gerekir Mi?

Elektrikli ve hibrit araçların farklı özelliklere sahip olduğunu göz önünde bulundurarak doğru lastik seçimi yapmak oldukça önemlidir. Elektrikli ve hibrit araçlar için özel bir lastik zorunluluğu ya da bu konuyla ilgili herhangi bir regülatif kısıt olmamakla beraber, elektrikli ve hibrit araçların ihtiyaçlarına en uygun lastiği seçmek, sürüş konforu ve performansı adına oldukça önemlidir.

Lastik verimliliği ve araç performans verimliliği, elektrikli veya hibrit araç kullanıcıları için öncelikli olduğu kadar, bu gereklilik aynı zamanda içten yanmalı motorlu araçlar için de geçerlidir. Bu nedenle doğru Lastik seçimi, güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi için oldukça önemlidir. Tüm Lassa lastikleri, hem içten yanmalı motorlu araçlarda hem de elektrikli ve hibrit araçlarda kullanılabilir ve uzun lastik ömrü, yüksek yol tutuşu ve sürüş konforunun yanı sıra yüksek seviyede enerji, menzil, araç performansı ve lastik verimliliği sunar.

Elektrikli Araçlarda Lastik Seçimi Nasıl Yapılır? "EV Ready" Nedir?

Elektrikli araç lastikleri, üzerinde "EV" ya da "Electric Vehicle" ibaresi bulunan bir ibare ile gelmektedir. Lassa lastiklerinde bulunan "EV Ready" ifadesi, bu yanak markalamasına sahip lastiğin elektrikli veya hibrit araçların ihtiyaçlarını karşıladığı anlamına gelmektedir. EV Ready markalamasına sahip lastikler, aynı zamanda içten yanmalı motorlu araçlarda da kullanılabilir.

Lassa’nın kalite, güvenlik ve performanstan ödün vermeyen ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayan NEXTGEN teknolojisi ile geliştirilen yeni deseni Revola, EV Ready yanak markalamasına sahiptir ve hem içten yanmalı hem de elektrikli ve hibrit araçların ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaktadır.

"NEXTGEN Teknolojisi" Nedir?

NEXTGEN teknolojisi, güvenlik, kalite veperformanstan ödün vermeden daha sürdürülebilir yeni nesil lastikler üretilmesini sağlayan teknolojiler bütünüdür. NEXTGEN teknolojisi lastik ağırlığında azalma ve daha uzun bir lastik ömrü sağlayarak, CO2 salımının önemli ölçüde azalmasını amaçlamaktadır.
NEXTGEN teknoloisi ile üretilen tüm lastikler elektrikli ve hibrit araçlara özel olarak tasarlanmış olup;

● Lastik ağırlığında %20'ye varan azalma,

● Düşük yuvarlanma direnci ile elektrikli araçların batarya ömründen tasarruf (yuvarlanma direncinde %30'a varan iyileşme),

● Elektrikli araçlarda yüksek tork kuvvetiyle, özellikle kalkışta yaşanan yüksek ivmelenmenin lastiklerde sebep olacağı aşınmaya karşı üstün performans, mükemmel yol tutuşu ve arttırılmış lastik ömrü,

● Elektikli araçların doğasına uygun olacak şekilde düşük lastik gürültüsü sağlar.


Elektrikli Araçlarda Lastik Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli araç lastiklerinin ömrü, birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Elektrikli araçların ağırlığı batarya ağırlığından dolayı benzer içten yanmalı motorlu araçlara göre daha fazladır. Bu da lastiklerin daha hızlı aşınmasına yol açabilir. Bu sebeple elektrikli araçlarda kullanılan lastikler genellikle dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Doğru lastik bakımı ve düzenli rotasyon gibi önlemler alarak, elektrikli araç lastiklerinin ömrünü arttırmak mümkündür. Bu sebeple, elektrikli araç sahiplerinin düzenli olarak lastik kontrollerini yapması ve gerektiğinde lastiklerin rotasyon ile  yerlerinin değiştirilmesi gerekmektedir.