Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracınızın güvenli ve keyifli bir sürüşe sahip olmasını sağlayan lastikler, yıpranmaya, mevsimsel koşullara veya lastik tür tercihine bağlı olarak değiştirilebilir. Aracınız için yeni bir lastik satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı değişkenler bulunuyor.

Bu değişkenlerin biri veya birkaçı sizin lastik seçiminizi doğrudan etkileyebilir. Doğru lastik seçiminde hem sizin hem de aracınızın sahip olduğu özelliklere dikkat etmelisiniz.

Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lastik alırken dikkat edilmesi gereken birçok değişken mevcut. Konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimine sahip olmak için lastik satın alırken lastiğin özelliklerinin yanı sıra aracınızın ve sizin ihtiyaçlarınıza da dikkat etmelisiniz. Lastik alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna şu maddeler ile yanıt verilebilir;

  • Lastik Ebadı Araca Uygun Olmalıdır

Lastik alırken dikkat edilecek hususlar arasında listenin ilk sıralarında yer alan lastik ebadı, araç ve lastik uyumuna doğrudan etki ediyor. Araca büyük veya küçük gelen herhangi bir lastik, sürüş güvenliği açısından oldukça ciddi risklere sahiptir.

Bu yüzden lastik seçiminde lastiğin sahip olduğu ebadı mutlaka kontrol ediniz. Lastiğin yan yüzünde yer alan lastik ölçü kısmını lastiğinizi almaya karar vermeden önce dikkatlice okuyunuz. Özellikle jant ve lastik uyumunun tam olmasına mutlaka dikkat ediniz. Aracınızı daha hızlandırmak veya yakıttan tasarruf etmek adına daha büyük veya küçük lastik seçmeyiniz. Araç üreticinizin önerdiği Orijinal Ekipman lastik ebadını kullanmanızı önemle tavsiye ederiz.

  • Sürüş Yaptığınız Bölgenin Mevsimsel Koşullarına Dikkat Ediniz

Lastik satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer koşul da sürüş yaptığınız bölgenin yıl boyunca nasıl bir havaya sahip olduğudur. Ilıman bir iklime sahip noktada sürüş yapıyorsanız yıl boyunca kullanabileceğiniz dört mevsim veya yazlık lastik tercih edebilirsiniz. Ayrıca spor bir aracınız bulunuyorsa A/T grubu veya performans lastiği seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Ancak yaz ve kış döneminde büyük mevsimsel farklılık bulunuyorsa lastiğinizi yazlık ve kışlık olarak ikiye ayırmanız gerekiyor. Kışlık lastik seçiminde bölgedeki karlı gün sayısına bağlı olarak diş derinliği fazla olan lastik modellerini tercih edebilirsiniz. Yazlık lastik seçiminizde ise havanın sıcaklığı seçiminizi doğrudan etkilemelidir.

  • Arazi Özellikleri Lastik Seçiminizde Belirleyicidir

Aracınızı nasıl bir zeminde süreceğiniz lastik seçiminizi doğrudan etkileyen değişkenler arasında yer alıyor. Binek bir araca sahipseniz ve asfalt yolda sürüş yapıyorsanız zemine göre lastik seçimini ikinci plana atabilirsiniz.

Ancak spor veya arazi aracına sahipseniz zemin ve lastik uyumunu göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Örneğin, arazi araçları için A/T (All Terrain) lastikler iyi bir seçim olabilir. Spor aracınızla hız deneyimini tam olarak yaşamak için performans lastiklerini tercih edebilirsiniz. Daha zorlu ve arazi şartlarının yoğun olduğu bölgelerde 4x4 aracınız için M/t lastik seçimi yapabilirsiniz.

  • Araç Kullanma Tarzınız Lastik Seçimini Belirler

Araç kullanma stili, lastik seçiminde belirleyici bir etkiye sahip olabilir. Bazı sürücüler daha sakin ve yumuşak bir sürüş stiline sahipken bazı sürücüler daha sert bir sürüş tarzına sahiptir. Bu yüzden seçim aşamasında lastiğin sizin sürüşünüze uyum sağlamasını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Örneğin sert bir sürüşe sahipseniz sürtünmeden dolayı kolay yıpranmayacak bir lastik seçimi sizin için daha isabetli bir tercih olabilir. Ayrıca ani fren veya manevra yaparak araç kullanıyorsanız yol tutuşu güçlü bir lastik seçimi iyi bir tercih olabilir.

Sürüşte sakinliği daha ön planda tutuyorsanız yol boyunca sarsmayan veya gürültü çıkarmayan bir lastik seçimi sizin için ideal olabilir. Özellikle aracınızın ses yalıtımı düşükse ve tekerleğin sesi sizin dikkatinizi dağıtıyor veya rahatsız ediyorsa daha yumuşak bir yapıya sahip lastik seçiminde bulunabilirsiniz.

  • Lastiğin Sahip Olduğu Özelliklere Dikkat Edin

Lastikler temel olarak aracın hareket etmesini sağlayan parçalardır. Ancak otomobil lastikleri modeller arasında dahi birçok farklılığa sahip olabilir. Örneğin aynı işleve sahip lastikler markadan markaya dahi farklı özelliklere sahip olabilir. Ayrıca bir markanın ürettiği lastik türünde modeller arasında farklılık olabilir.

Desen türü, diş yapısı ve kauçuk yumuşak ve sertliği gibi değişkenler lastiğin özelliklerini doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Ayrıca lastiğin taşıyabileceği yük, fren yapıldığında aracın durma mesafesi, yakıt tasarrufu gibi özellikler de bu farklılıklar arasında sayılabilir.

Aracınıza lastik seçerken birçok özelliği göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Lastik alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda kararsız kalıyorsanız, Lassa’nın sizin için hazırladığı lastik seçici uygulamasını kullanabilirsiniz. Aracınızın özelliklerini seçerek sizin için uygun olan lastik modellerini inceleyebilirsiniz.