Lastik Hız Endeksi Nedir? Lastik Hız Endeksi Tablosu


Araç performansına etki eden lastikler, belirli bir hız performansına sahip olacak şekilde üretiliyor. Aracın optimal değerlerde ne kadar yol alabileceğini aracın donanımları kadar lastiğin sahip olduğu hız kapasitesi de belirliyor. Aracınız için lastik seçerken lastik hız endeksi tablosunu göz önünde bulundurarak aracınızın hız kapasitesine uygun bir lastik seçimi yapabilirsiniz.

Lastik Hız Endeksi Nedir?

Lastiklerin birçoğunda aracın kullanım esnasında lastiğin ulaşabileceği hız kapasitesini gösteren belirli değerler yer alıyor. Bu değer bir aracın sahip olabileceği maksimum yüke sahipken ulaşabileceği hız seviyesini belirtiyor.

Lastik hız endeksi lastiğin onaylanmış yük yaşıma kapasitesinde güvenli bir sürüş sağlayabilmek için lastiğin çıkabileceği maksimum hızı göstermektedir. Yüksek hızlara çıkıldığında araç lastikleri daha hızlı dönmeye başlar ve daha fazla ısı üretimi oluşur. Bu durum da lastiklerin hasarlanmasına neden olabilir. Lastiklerde herhangi bir hasar oluşmaması için lastikleri doğru hız seviyesinde kullanılmalıdır.


Lastik hız endeksinde aracınızın ulaşabileceği hız seviyesini görebilirsiniz. Ancak istenilen hız seviyesine ulaşmak aracınıza uygun bir lastik seçiminden geçmektedir. Bu yüzden lastik seçimi nasıl yapılır hakkında bilgi sahibi olarak aracınızın yeterli hız seviyesinde olmasını sağlayabilecek bir lastiği seçebilirsiniz.

Lastik Hız Endeksi Nerde Yazar?

Otomobil lastiklerinin özelliklerinden biri olan lastik hız endeksi aracın ulaşabileceği maksimum hız performansını belirler. Aracın motor gücü ve diğer donanımsal özellikleri hız açısından belirleyici olduğu gibi lastiğin sahip olduğu hız potansiyeli de bu etmenler gibi belirleyicidir.

Bu yüzden aracınız için lastik seçiminde bulunmadan önce hız endeksinin sizin aracınız için uygun olup olmadığı kontrol etmeniz gerekiyor. Araç için lastik seçiminde hız endeks değerini lastik yüzünde yer alan kısımdan öğrenebilirsiniz. Her bir hız aralığı farklı bir harfle belirtilmiştir. Bu sayede bu harflerin tekabül ettiği hız değerlerine göre lastik seçiminizi yapabilirsiniz.

Lastiğin üzerinde yazan birçok sayı ve harfleri size lastiğin özellikleri hakkında birçok bilgiyi sunar. Lastik nasıl okunur sorusunun cevabı hakkında yeterli bilgiye sahip olarak lastiğin hız endeksi başta olmak üzere birçok önemli değişkenini öğrenebilirsiniz.  

Lastik Hız Endeksi Önemli Mi?

Otomobiliniz için ideal olan en iyi lastiği seçmeniz sürüşünüzü daha konforlu ve güvenli bir hale getirebilir. Yol tutuşunda tam hakimiyet ve istenilen hız seviyeleri tüm araç sahiplerinin yol boyunca sahip olmak istedikleri özellikler arasında yer alıyor.

Bu özelliklere sahip bir sürüş deneyimi için lastiğinizin hız endeksinin değeri öne çıkmaktadır. Aracınız için lastik seçiminde hız endeksi değerini dikkate almalısınız. Araç üreticinizin önerdiği lastik hız endeksinden daha düşük hız endeksine sahip olan bir lastiği kesinlikle kullanmamanızı öneririz.

Aracınız için en uygun lastiği seçmek için Lassa’nın lastik seçici uygulamasından yararlanabilirsiniz. Aracınızın genel bilgilerini girerek aracınız için en uygun lastik modellerini keşfedebilirsiniz.

Lastik Hız Kodları Nelerdir?

Lastik hız endeksine bakarak lastik seçimi yaparken her bir hız değeri için harflerle belirtilen kodlar bulunmaktadır. Bu harf değerlerinin karşılık geldiği hız aralıklarına göre aracınız için uygun olan lastiği seçebilirsiniz.

Lastik hız kodları ise şu şekildedir;

  • Q 160 km/saat
  • R 170 km/saat
  • S 180 km/saat
  • O 190 km/saat
  • H 210 km/saat
  • V 240 km/saat
  • W 270 km/saat
  • Y 300 km/saat
  • ZR >240 km/saat