Eklenme Tarihi : 08.07.2019

PERFORMANS LASTİĞİ NASIL SEÇİLİR?

Yüksek performans lastikleri, yüksek motor gücüne sahip otomobillerin, güçlerini zemine en verimli şekilde aktarabilmelerini sağlar. Performans lastiklerinin yere temas eden alanları, yani yüzey alanları diğer lastiklere göre daha geniştir; bu sebeple “geniş tabanlı lastikler” diye de bilinir. Yüzeyle temasının artması sayesinde hem kuru hem ıslak yolda daha iyi performans sağlar, daha iyi viraj alır ve yüksek hızda daha iyi kontrol sunarak mükemmel bir yol tutuşu sağlar. Ancak alan genişliğinin yüksek olması ve yüksek hızda kullanılması, bu lastiklerin çok daha hızlı bir şekilde aşınmasına sebep olur.

Bu lastikler otomobillere daha kısa fren mesafesi, artırılmış viraj dengesi, direksiyon hakimiyeti, spor sürüş konforu, artırılmış şerit değiştirme hakimiyeti ve daha spor bir görünüş katar.

Performans lastiği satın alma kararı verirken aracın gerçekten performanslı bir araç olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Gerçekten güçlü araçlarda performans lastikleri çok daha keyifli bir sürüş deneyimi verebilir, ancak aksi durumda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yüzey alanı genişledikçe artan ağırlık sebebiyle aracın çekiş gücü düşer, zeminle daha fazla temas ettiği için yakıt tüketimi artar, çamurluklara temas etmesi ve jantlarla/akslarla uyumsuzluk yaşaması halinde yeni problemler doğabilir. Bu karar verilirken araç üreticisinin notu dikkate alınmalı ve aracın performans lastiğine uygunluğu araştırılmalıdır. Lastik seçiminde aracın ebadı ve ağırlığı, önerilen jantlar, ülkenin yol ve mevsim şartları muhakkak göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer aracınız performans lastiği kullanımına uygunsa en yakın Lassa bayisine uğrayıp lastik seçimini yapabilirsiniz.