Eklenme Tarihi : 08.07.2019

Araç için lastik satın almak en az yeni araç seçmek gibi dikkat edilmesi gereken bir detay. Aracınız için tercih edeceğiniz lastik, hem sizin hem de aracınızın sürüş performansını ve güvenliğini doğrudan etkiliyor. Aracınız ve sizin tercihlerinizle uyumlu bir lastiğe sahip olmanız sürüş keyfini istediğiniz ölçüde alabilmenizi sağlar.

Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınız için lastik seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken belirli unsurlar bulunuyor. Aracınız için lastik seçiminde dikkat edilmesi gerekenler mevsimsel koşullar, araç türü, sürücü tercihleri ve yakıt tüketimi şeklinde sıralanabilir. Doğru lastik seçimi için bu özellikleri göz önünde bulundurarak lastik seçiminizi yapabilirsiniz.

 1. Lastiğin Yanağında Yazanlara Dikkat Ediniz

  Oto lastik seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken ilk detayların başında lastik yan yüzünde bulunan birtakım bilgiler yer alıyor. Lastiğin yan yüzünden lastiğin ne zaman üretildiği başta olmak üzere, çapı, genişliği, hız ve yük endeksleri gibi önemli bilgileri öğrenebilirsiniz. Ayrıca lastiğin hangi mevsim için üretildiği de yine lastik yanağındaki bilgilerden öğrenilebilir.

 2. Lastiğin Hangi Araç İçin Uygun Olduğuna Bakın

  Araca göre lastik seçimi yapmak bir zorunluluk olarak kabul edilebilir. Binek, SUV ve ticari araçların ihtiyaç duydukları lastik modelleri birbirlerinden farklılık gösterebilir. Binek araçlardan beklenen hız performansına bağlı olarak lastik seçimi de bu yönde yapılmalıdır. --

  Aracın sınıfının yanı sıra aracın ne için kullanıldığı da lastik seçimi açısından belirleyici bir özelliğe sahiptir. Eğer aracınızı engebeli ve asfalt olmayan yollarda sürüyorsanız bu zemine uygun bir lastik seçiminde bulunmanız gerekiyor.

 3. Mevsimsel Koşullar Lastik Seçiminde Belirleyicidir

  Mevsimsel koşullar, lastik seçiminde göz önünde bulundurulması gereken önemli bir koşul olarak öne çıkıyor.  Özellikle mevsimsel koşulların daha sert ve belirgin yaşandığı noktalarda lastik seçimi daha fazla önem kazanıyor.

  Bulunduğunuz bölgede don olayı fazla ve kar yağışı orta şiddette görülüyorsa kış lastiği edinmeniz gerekiyor. İdeal bir kış lastiğini, diş derinliği seviyesine ve lastik desen çizgilerine dikkat ederek seçim yapabilirsiniz.

  Yazlık lastik seçiminde ise kış lastiğinde olduğu gibi diş derinliği ve desen çizgileri seçiminiz açısından belirleyici olabilir. Otomobilinizi kullandığınız nokta yıl boyu ılımansa dört mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz.

 4. Lastiğin Yakıt Verimliliğini Öğrenin

  Yakıt verimliliğine sahip bir lastik ekonomik açıdan size birçok avantaj sağlayabilir. Lastik yakıt verimliliği yüksek bir lastik sayesinde enerjiye çok daha az ödeme yaparsınız. A sınıfı bir lastik en yüksek yakıt verimliliğine sahipken F sınıfı bir lastiğin yakıt verimliliği performansı oldukça düşük olabilir

 5. Lastiğin Sahip Olduğu Ebatlara Dikkat Ediniz

  Lastiğin araç ile uyumu için satın alacağınız lastiğin ebatlarına dikkat edilmesi gereklidir. Lastik seçiminde ebatları lastiğin yanağında yazan sayısal değerlerden öğrenebilirsiniz. Lastiğin yan yüzünde taban ve yükseklik ölçüleri yazar. Bu ölçülerin yanı sıra lastiğin jant çapını da öğrenebilirsiniz. Janta göre lastik seçimi yaparak lastiğin araçla istenilen bir şekilde uyum göstermesini sağlayabilirsiniz.

 6. Sürüş Tarzınıza Göre Lastik Seçimi Yapabilirsiniz

  Sahip olduğunuz aracı nasıl bir sürüş tarzıyla kullandığınız lastik seçiminizi doğrudan etkileyebilir. Lastiğin sahip olduğu genel özellikler ile daha konforlu veya spor bir sürüş imkanına sahip olabilirsiniz. Lastiğin yanak kalınlığı ve inceliğine önem vererek sürüş tarzınıza uygun bir seçim yapabilirsiniz.

  Arabanıza lastik seçimi yapmakta zorlanıyorsanız Lassa’nın sizler için sunduğu Lastik Seçici ile aracınızın sahip olduğu özelliklere göre uygun lastik modellerini bulabilirsiniz.


Doğru Lastik Seçiminin Avantajları

Aracınız için lastik seçiminin doğru bir şekilde yapılması sürüş deneyiminizin kalitesini ve güvenliğini doğrudan etkileyebilir. Doğru bir lastik seçimi sadece sizi ve aracınızı etkilemez, ayrıca satın aldığınız lastiği de olumlu açıdan etkiler. İdeal bir lastik seçiminin avantajları şöyle sıralanabilir;

 • Güvenlik
  Araç lastiğinin seçiminin doğru bir şekilde yapılması sürüş güvenliğinizi doğrudan etkileyebilir. Aracın sürüş boyunca dengede kalması ve yol tutuşunun sağlanması doğru bir lastik seçimiyle alakalıdır. Ayrıca mevsime uygun bir lastik seçimi de kış ve yaz günlerinde daha güvenli bir sürüşe sahip olmanızı sağlar.

 • Daha İyi Performans
  Lastikler mevsimsel yönlerinin yanı sıra belirli arazilerde daha iyi bir performansa sahip olacak şekilde de üretiliyor. Araca uygun bir lastik seçimi de daha iyi performans için elzemdir. Örneğin SUV lastik seçimi için aracınızı engebeli ve asfalt olmayan bir yolda kullanıyorsanız bu değişkenlere uygun bir lastik seçimi performansınızı etkiler. A/T grubu lastik bu tip kullanım şartları için iyi bir seçenek olabilir.

 • Yakıt Verimliliği
  Düşük yuvarlanma sayesinde lastikler daha az enerji harcamaktadır. Düşük yakıt tüketimine sahip bir lastiğe sahip olmanın bir diğer avantajı da karbon ayak izinizi düşürmeyi sağlamasıdır. Lastik seçimi ve yakıt tüketimi arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır.

 • İstenilen Sürüş Konforu
  Sahip olduğunuz lastikler sürüş keyfinizi doğrudan etkiler. Sürüş esnasında aracı sarsmayan lastikler sayesinde sürüş keyfinizi arttırabilirsiniz.


Doğru bir lastiği seçmenin en güvenli yollarından biri araç lastiğinin üzerinde yazan bilgilerin ne anlama geldiğini bilmektir. Lastik işaretlerinin anlamını öğrenerek lastiğin yanak kısmında yazan tüm bilgileri doğru bir şekilde okuyabilirsiniz.